Nie patodeweloperka, nie granatnik, ani nawet nie inflacja. Zdaniem kapituły XIII edycji plebiscytu Słowo Roku, organizowanego przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego to właśnie sztuczna inteligencja zasłużyła na wyróżnienie. I choć w głosowaniu, które odbywało się na stronie plebiscytu internauci wybrali jednak słowo wybory, spychając SI na drugie miejsce, a inflację na trzecie, to nie da się oprzeć wrażeniu, że to właśnie ten zapożyczony z języka angielskiego wyraz wyskakiwał nam z lodówki w 2023 roku.
Sztuczna inteligencja to najbardziej gorący trend wśród nowych technologii. W 2023 rok AI osiągnęła kamień milowy, stając się powszechnym zjawiskiem. Nigdy wcześniej dostęp do modeli uczenia maszynowego nie był tak łatwy. Czatboty takie jak ChatGPT czy Bard pomagają w wyszukiwaniu informacji i tworzeniu skomplikowanych raportów, analiz czy prezentacji. Generatory obrazu jak DALL-E czy Midjourney oszałamiają precyzją i fantazją. O szansach i zagrożeniach jakie niesie z sobą ten trend wspominała już Sylwia Zimowska w swoim felietonie “Sztuczna inteligencja – od Siri do… Skynetu?”.
Jeśli macie ochotę zanurzyć się głębiej w świat cyberpunka i sprawdzić różne wizje na przyszłość AI polecamy Wam następujące pozycje z naszego katalogu.
“Metamorf” Andrzeja Kwietnia to neo-noirowa powieść o przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest już bardzo mocno rozwinięta i stanowi uzupełnienie świata pełnego wszczepów, androidów i innych niezwykłych technologii.
W opowiadaniu “Szare plamy” Michała Organiściaka sztuczna inteligencja z kolei pomaga w rozwiązywaniu kryminalnych spraw. Jeśli zaś lubicie space opery z dużą dozą militaryzmu, to polecamy cały cykl “Algorytm wojny” Michała Cholewy, który rozpoczyna powieść “Gambit”. Tam znajdziecie znacznie mroczniejszy obraz oszalałych SI, które zniszczyły znany nam świat.